Już w najbliższą niedzielę 15 czerwca w Gryźlinach odbędzie się siódma edycja Rodzinnego Pikniku Lotniczego. Tegoroczne pokazy zapowiadają się równie – a może nawet bardziej – ekscytująco, jak te z ubiegłego roku.

Największą atrakcją pokazów będzie bez wątpienia pokaz szwedzkiej grupy Scandinavian Airshow, w której programie znajduje się pokaz chodzenia po skrzydłach lecącego samolotu oraz akrobacje na wyposażonym w 430-konny silnik dwupłatowcu Viking. Kocie (w takich strojach występują) akrobatki będą wędrować po skrzydłach Grummana 164A i już same tylko samoloty stanowią niezwykłą atrakcję dla miłośników lotnictwa. Tradycyjnie w Gryźlinach nie może zabraknąć jednego z najlepszych akrobatów na świecie, Jurgisa Kairysa. Litwin na pewno pokaże popisowe ewolucje: „kobrę”, lot odwrócony, lot nożycowy czy nieprawdopodobne beczki i korkociągi. Wieść dla fanów „suszarek”: zaprezentować się ma w pokazie dynamicznym myśliwiec MiG-29.

Poza tym na niebie i na ziemi zobaczymy całą grupę mniejszych i większych, starszych i nowszych, ale zawsze ciekawych i pięknych samolotów i śmigłowców. Można tu wymienić Taylorcrafta Austera, Tiger Motha, Biesa, repliki RWD-5 i RWD-13, Piper Cuba, Harvarda IIB czy należącego do Marynarki Wojennej SH-2 Seasprite.

Dla rodzin z dziećmi przygotowane będą też liczne stoiska handlowe, występy artystyczne na scenie czy duży Park Zabaw i Rozrywki. Głównym organizatorem VII Rodzinnego Pikniku Lotniczego jest Powiat Olsztyński i Stowarzyszenie „Dom Warmiński”, a partnerami są gmina Stawiguda i miasto Olsztyn. Wstęp jest darmowy, płaci się jedynie za parking: 5 złotych.

Start 15 czerwca 2014 o godzinie 12:00

Część lotnicza:
• akrobacja samolotowa – gwiazda lotnicza Pikniku, mistrz świata Jurgis Kairys
• akrobacja samolotowa – gwiazda lotnicza imprezy, grupa Scandinavian Airshow – pokaz wing walkingu i dodatkowo akrobacje samolotem Viking
• pokaz dynamiczny myśliwca MiG-29 Sił Powietrznych RP
• pokaz statyczny śmigłowca SH-2G Marynarki Wojennej RP
• prezentacja zaproszonych statków powietrznych w locie, w tym: RWD 5, CSS 13, zabytkowy Tiger Moth, Taylorcraft Auster, Harvard, Piper Cub, Stinton Voyager, Bies, śmigłowiec Robinson 44, wiatrakowiec, motoszybowiec FREGATA, samoloty ultralekkie (3 EXTREME, Virus SW)
• zrzut bomby wodnej z samolotu Dromader
• możliwości odbycia lotów widokowych nad malowniczą Warmią

Zobacz też:
[u]Profil Pikniku na Facebooku[/u]
[u]Nasza relacja z Pikniku z zeszłego roku.[/u]

(powiat-olsztynski.pl)