Chińska Hongdu Aircraft Industry Group wkrótce dostarczy wojskom lotniczym Zambii pierwszy samolot szkolenia zaawansowanego L-15 Falcon. Zambia zamówiła sześć maszyn za kwotę 100 milionów dolarów w kwietniu 2014 roku.

Według informacji HAIG pierwsi zambijscy piloci i mechanicy pomyślnie zaliczyli już przeszkolenie w zakładach w Nanchangu. Zambia będzie wykorzystywała L-15 nie tylko do nauki młodych pilotów, ale także w roli lekkiego samolotu uderzeniowego.

Najprawdopodobniej przez wiele najbliższych lat większość potrzeb sprzętowych zambijskich wojsk lotniczych będą zaspokajane w Państwie Środka. Jeśli nie liczyć niedawnej modernizacji MiG-ów-21 w Izraelu, wszystkich kluczowych zakupów dokonywano w Chinach. Niedawno dobiegły końca dostawy samolotów szkolno-bojowych Hongdu JL-8 i śmigłowców wielozadaniowych Harbin Z-9.

Niemniej jednak Zambia nie uzależnia się do Chin w sposób bezwzględny. Jakiś czas temu we Włoszech zamówiono sześć samolotów szkolenia podstawowego SF.260TW i jednego transportowego C-27J.

(defensenews.com; fot. Xu Zheng, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International)