Indonezyjski minister obrony Purnomo Yusgiantoro powiedział, że rozpoczęły się negocjacje malezyjsko-indonezyjskie, podczas których politycy obu krajów skupią się na pokojowym rozwiązaniu sporu wokół budowy latarni morskiej na wodach oblewających prowincję Borneo Zachodnie.

– Rozpoczęliśmy negocjacje w poniedziałek. Mam nadzieję, że doprowadzą one do jak najlepszych decyzji, które będą do zaakceptowania przez obie strony. Indonezja jest reprezentowana przez polityków z ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwo obrony – powiedział indonezyjski szef resortu obrony. Obiekt sporu, czyli konstruowana latarnia znajduje się na wodach terytorialnych, które na podstawie zawartej w 1969 roku umowy między obu państwami należą do Indonezji. O wspomnianej budowie indonezyjska marynarka wojenna, Tentara Nasional Indonesia, otrzymała informacje Generalnej Dyrekcji do spraw Transportu Morskiego. Urzędnicy zauważyli statki – trzy holowniki i trzy barki – pływające pod malezyjską banderą, których załogi próbowały zbudować na spornych wodach latarnię morską.

W efekcie tego dowództwo indonezyjskiej marynarki wojennej zdecydowało o przyspieszeniu budowy nowej bazy morskiej u wybrzeży prowincji Borneo Zachodnie. Dowódca indonezyjskiej armii, generał Moeldoko powiedział mediom, że będzie ona mieć lądowisko i przyjmie jednostkę piechoty. Brak jednak jest danych na temat wielkości zarówno jednego, jak i drugiego. Inna baza morska w prowincji Borneo Zachodnie, w Pontianak, również ulegnie rozbudowaniu. Równolegle podjęto decyzję o zintensyfikowaniu patroli morskich przez okręty wojenne. Prowadzenia operacji patrolowych podejmą się załogi okrętu patrolowego KRI Barakuda, typu Kakap, KRI Lemadang typu Todak i korweta Sutedi Senoputra, typu Kapitan Pattimura (Parchim I).

(tempo.co; janes.com)