Airbus Helicopters poinformował, że wykonano pierwszy lot na drugim prototypie zmodernizowanego śmigłowca NH90 dla niemieckiej marynarki wojennej. Maszyna nazwana Sea Lion wystartowała z lotniska zakładowego w Donauwörth 24 listopada.

Koncern poinformował, że przez kilka najbliższych miesięcy będzie się koncentrował na rozwoju i testowaniu awioniki i oprogramowania misji. Próby u zamawiającego w konfiguracji docelowej mają się odbyć w 2018 roku.

NH90 Sea Lion będzie pierwszym śmigłowcem tego typu wyposażonym w zaawansowane urządzenia do nawigacji zgodnej z przepisami cywilnymi. Będzie wyposażony między innymi w system zarządzania lotem CMC Electronics CMA-9000 i system lądowania GPS CMA-5024. Nowe śmigłowce będą wykorzystywane głownie do zadań ratowniczych i transportowych, w których zastąpią Sea Kingi.

Dostawy osiemnastu śmigłowców mają rozpocząć się pod koniec 2019 roku. Airbus określił tę datę jako wymagającą, ale realną do osiągnięcia. Jej dotrzymanie będzie możliwe dzięki temu, że już rozpoczęła się budowa pierwszych egzemplarzy seryjnych, która będzie się toczyła równolegle do procesu prób.

Zobacz też: Pierwszy MH-90 dla włoskiej marynarki

(aircosmosinternational.com; na fot. pierwszy prototyp)

Christian Keller / Airbus