Konkursy o to, kto będzie szybszy, rozstrzygane pomiędzy samolotami myśliwskimi a samochodami sportowymi zdają się wciąż nie nudzić ani miłośników awiacji, ani fanów motoryzacji. W ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych EA-18G Growler ścigał się w ten sposób z Dodge’em Viperem (na fot. tytułowej). Brytyjski „Top Gear” przedstawiał starcie myśliwca Eurofighter Typhoon z Bugattim Veyronem. W Indiach filmowano zaś rywalizację Su-30MKI sił powietrznych z nowym modelem Lamborghini.

Tym razem wydarzenie podobnego typu rozegrało się na drodze startowej lotniska Dabolim w indyjskiej prowincji Goa. W szranki stanęły zaś myśliwiec pokładowy MiG-29K z bazującej na miejscu 303. Eskadry „Black Panthers” i supersamochód Lamborghini Huracán. Wideo ma być rozpowszechniane przez indyjską marynarkę wojenną jako zachęcające do wstąpienia w jej szeregi.

– Film, który tworzymy, jest skierowany wprost do młodych ludzi – powiedział anonimowo serwisowi Livefist oficer marynarki wojennej Indii. – Kiedy będzie gotów, stanie się wspaniałym pokazem prędkości […] odrzutowego myśliwca, który kosztuje miliardy rupii, wobec czegoś, do czego mogą oni to odnieść, na przykład sportowego samochodu. Przekaz filmu również będzie prosty: jeśli masz pasję, jeżeli szukasz dużych prędkości i przygód, wstąp do indyjskiej marynarki.

Wbrew pozorom w prezentacjach tego typu chodzi czasem o rzecz poważną. Marynarce wojennej Indii brakuje bowiem 91 z pożądanej liczby 735 pilotów. Nie lepiej sprawy wyglądają w wojskach lądowych, którym brak 192 żołnierzy na 794 etaty dla pilotów, i w siłach powietrznych, gdzie brakuje aż 376 kandydatów do osiągnięcia liczby 4231 pilotów. Tymczasem słabe zainteresowanie młodzieży służbą wojskową i przerośnięte struktury sztabowe utrudniają odmłodzenie indyjskich sił zbrojnych.

Zobacz też: Indyjskie lotniczki zasiądą za sterami MiG-ów-21

(livefistdefence.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Joseph R. Vincent