Wolna Armia Syrii opracowała i wyprodukowała pierwszy lokalny transporter opancerzony. Nadano mu nazwę Al-Fahd. W konstrukcji wykorzystano doświadczenia z walk podczas operacji „Gałązka Oliwna” i „Tarcza Eufratu” na terenach północno-zachodniej (na zdjęciu powyżej) Syrii. Obecnie nie ma informacji, ile pojazdów tego typu powstało.

Turecki dziennik Daily Sabah podał, że pojazd w układzie 4 × 4 porusza się z prędkością 80 kilometrów na godzinę po drogach utwardzonych i 30 kilometrów w terenie górzystym. Tureckie medium powołuje się na źródło związane z Dywizją Hamza, wchodzącą w skład Wolnej Armii Syrii oraz szkolonej i ekwipowanej przez Turków.

Al-Fahd ma długość 6 metrów, wysokość 3 metrów i szerokość 1,75 metra. Zmieści się w nim dziesięciu żołnierzy z indywidualnym wyposażeniem, w tym pięcioosobowa załoga. Na dachu pojazdu znajduje się stanowisko strzeleckie uzbrojone w karabin maszynowy kalibru 7,62 lub 12,7 milimetra. Tureckie źródła podają, że na wyposażeniu pojazdu jest noktowizor wysokiej rozdzielczości i wewnętrzny system komunikacji.

Ponadto z tyłu pojazdu znajduje się hydraulicznie opuszczana rampa, a po obu bokach w kadłubie umieszczono siedem otworów strzelniczych. Al-Fahda wyposażono też w kuloodporne szyby i pancerz siatkowy z prętów stalowych w celu ochrony przed pociskami z granatników przeciwpancernych.

Zobacz też: Mosad podejrzewany o likwidację syryjskiego eksperta od rakiet

(defenseworld.net, aa.com.tr)

Qasioun News Agency, na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported