Prezes Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej Igor Ponomariow poinformował, że wodowanie pierwszego okrętu podwodnego należącego do typu Boriej-A zaplanowano na drugi kwartał bieżącego roku. Kniaź Władimir ma opuścić suchy dok najwcześniej w sierpniu, choć nie wykluczone, że dojdzie do tego miesiąc później. Z tego wynika, że opóźnieniu ulegnie realizacja pozostałych etapów jego wprowadzenia do służby.

Pierwotnie zakładano, że czwarty Boriej zostanie przekazany rosyjskiej marynarce już w 2017 roku. Dziś jest to rok 2018, co pozwala przypuszczać, że rozpoczęcie czynnej służby przez Kniazia Władimira nie nastąpi wcześniej niż za dwa lata.

W czynnej służbie pozostają trzy okręty typu Boriej: K-535 Jurij Dołgorukij, K-550 Aleksander Newskij, K-551 Władimir Monomach. Pierwszy pływa we Flocie Północnej, pozostałe dwa zaś we Flocie Pacyfiku. Pozostałe pięć- Kniaź Władimir, Kniaź Oleg, Gienieralissimus Suworow, Impierator Aleksandr III i Kniaź Pożarskij – znajdują się na różnych etapach konstrukcji. Są one przedstawicielami zmodyfikowanego typu Boriej-A. Niedawno, bo w grudniu ubiegłego roku położono stępkę pod ostatniego zaplanowanego Borieja.

Obecnie nie ma jednoznacznych informacji w sprawie docelowej liczby okrętów tego typu. Mówi się głównie o ośmiu. Nie jest to ostatecznie przesądzone, gdyż program modernizacji technicznej rosyjskich sił zbrojnych zakłada opcjonalną budowę jeszcze dwóch okrętów tego projektu, choć obecnie jest to mało prawdopodobne.

W sieci pojawiły się też informacje dotyczące ćwiczeń okrętu podwodnego Jurij Dołgorukij projektu 955. Podwodniacy stoczyli pojedynek z załogą okrętu K-138 Obnińsk projektu 671RTM Szczuka. Oba okręty wystrzeliły po jednej torpedzie z głowicą ćwiczebną. Służba prasowa Floty Północnej nie ujawniła szczegółów ćwiczeń.

Zobacz też: Peryskopy elektrooptyczne dla rosyjskich okrętów podwodnych

(sputniknews.com; navyrecognition.com)

HoteitH, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International