Rzecznik stoczni im. Gorkiego w Zielonodolsku w Tatarstanie Andriej Spiridonow poinformował o zwodowaniu czwartej fregaty projektu 1166.1 (typ Gepard). W uroczystości wzięli przedstawiciele wietnamskiej marynarki wojennej i ministerstwa obrony oraz reprezentanci Rosoboroneksportu. Czwarta fregata typu Gepard pozostanie w stoczni do początku września 2016 roku i w tym czasie otrzyma wyposażenie oraz uzbrojenie. Potem rozpocznie serię testów morskich poprzedzających przekazanie wietnamskiej marynarce.

Pierwszą parę Gepardów Wietnam zamówił w 2006 roku. Trafiły one do wietnamskiej marynarki wojennej w 2011 roku. Pierwszy okręt, Dinh Tien Hoang (HQ-011) zawinął do portu w mieście Cam Ranh w marcu, zaś drugi, Ngo Quyen (HQ-012) w sierpniu. Dwie fregaty projektu 1166.1 to największe okręty marynarki wojennej tego kraju. Kolejne dwie fregaty zostały zamówione w 2012 roku, Hanoi otrzyma je wraz z początkiem roku 2017. Po serii prób morskich i przeszkoleniu załóg, okręty uzyskają całkowitą zdolność operacyjną w połowie 2018.

Władze w Wietnamie zamówiły rosyjskiej okręty w związku z coraz ostrzejszą rywalizacją w regionie Morza Południowochińskiego. Ich zadaniem jest kontrolowanie obszarów morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej. Fregaty projektu 1166.1 mają za zadanie ochronić interesy polityczno-ekonomiczne Wietnamu w regionie.

(navyrecognition.com; fot. Mike1979 Russia, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Mike1979 Russia, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported