Napoleoński włos długości 50 mm jest wielką atrakcją prywatnego Muzeum Wojsk Napoleońskich, które mieści się w osiemnastowiecznym dworze w Witaszycach w Wielkopolsce.
Zgromadzono tam także ponad 2 tysiące miniaturowych porcelanowych figurek, obrazy, mundury, broń, dokumenty, odznaczenia, znaczki i bogatą bibliotekę.

Właścicielem odrestaurowanego dworu i okazałego pałacu z tego okresu oraz twórcą muzeum jest Tomasz Klauza – młody pasjonat epoki napoleońskiej i samego Napoleona. Według niego, jest to jedyna tego typu placówka w kraju.

Klauza poinformował w sobotę PAP, że oryginalny włos Napoleona Bonaparte kupił na aukcji Sotheby’s w Londynie. – Posiada certyfikat, pochodzi z wyspy św. Heleny. Otrzymał go na pamiątkę od Napoleona doktor Omara – pierwszy lekarz cesarza na wyspie – powiedział.

Muzeum pokazuje nie tylko wojny Napoleona, ale udział w nich Polaków. Ten udział jest znany, ale bardzo często przekłamują go historycy francuscy, którzy twierdzą, że Francuzi doskonale dawali sobie radę sami – mówi Klauza.

Pierwsza z sal wystawowych poświęcona jest polskim powstaniom narodowym. – W dworze zostało podpisane porozumienie między Prusakami a Polakami w 1848 r., zatwierdzające traktaty jarosławieckie. Dzięki temu, powstały cztery wielkie obozy powstańcze i doszło do bitwy pod Miłosławiem. Przedstawia ją kopia obrazu Kossaka – opowiada Klauza.

Muzeum odwiedza wiele wycieczek, w tym z zagranicy. ?Wszyscy są pod wrażeniem, że w Polsce znajduje się takie muzeum? – twierdzi Klauza. Wkrótce ma zostać utworzona tutaj filia Międzynarodowego Stowarzyszenia Napoleońskiego. Pałac i dwór znajdują się przy trasie krajowej nr 11 Poznań-Katowice.