Zespół sterujący, powstały na mocy decyzji Inspektoratu Uzbrojenia przyjął i zatwierdził projekt wykonawczy, według którego powstanie Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski (PSR-A) Pilica. Oznacza to, że w Polska Grupa Zbrojeniowa rozpoczyna proces produkcji podsystemów, które będą wspierały obronę przeciwlotniczą w warstwie bardzo krótkiego zasięgu. Dostawy zestawów przewidziane są na lata 2019–2022.

– Kolejny etap realizacji umowy na Przeciwlotniczy System Rakietowo-Artyleryjski Pilica to potwierdzenie gotowości polskiego przemysłu obronnego do integracji skomplikowanych systemów uzbrojenia – powiedział członek zarządu PGZ, Adam Lesiński. – To również świadectwo postępującej konsolidacji PGZ nie tylko w zakresie właścicielskim, ale także w odniesieniu do realizowanych projektów. W związku z wybraną przez zamawiającego konfiguracją jeden z elementów, sensor radiolokacyjny, będzie dostarczany przez podmiot zagraniczny, a następnie integrowany z systemem. Realizowana umowa ma wartość blisko 750 milionów złotych.

Umowa na dostawę PSR-A Pilica realizowana jest zgodnie z zapisami Decyzji nr 72 ministra obrony narodowej w drodze tak zwanego zakupu z dostosowaniem. Ten rodzaj procedury jest wdrażany, gdy na rynku nie występuje gotowe rozwiązanie spełniające wszystkie wymagania, przy jednoczesnej możliwości ich spełnienia poprzez dostosowanie istniejących rozwiązań do wymagań zamawiającego. To pierwsza umowa na dostawy sprzętu wojskowego realizowana w drodze zakupu z dostosowaniem.

Ponadto 6 grudnia odbędzie się uroczystość podpisania umowy na dostawę sześćdziesięciu sześciu pojazdów bazowych dla Pilicy. Kontrakt o wartości blisko 70 milionów złotych będzie realizowany w latach 2018–2022.

Konsorcjum PGZ – Pilica powołano w kwietniu 2016 roku. W jego skład wchodzą PGZ, Zakłady Mechaniczne „Tarnów” (główny integrator systemu), PIT-RADWAR (odpowiedzialny za integrację radarów do systemu) i PCO (odpowiedzialne za wykorzystywane w systemie głowice optoelektroniczne). Zgodnie z umową w latach 2019-2022 do polskich sił zbrojnych trafić ma sześć baterii PSR-A Pilica. W skład jednej baterii wchodzi: sześć jednostek ogniowych z ciągnikami artyleryjskimi, stanowisko dowodzenia, stacja radiolokacyjna, dwa pojazdy transportowe i dwa pojazdy amunicyjne.

Pilicę zaprojektowano w celu zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych, śmigłowców, samolotów, pocisków manewrujących. Podstawowe uzbrojenie zestawu to podwójne działko kalibru 23 milimetrów o dużej szybkostrzelności i dwa przeciwlotnicze pociski rakietowe typu Grom/Piorun. Zintegrowany system komputerowy ma zapewnić wysoką skuteczność wykrywania i identyfikacji celów. Producent zapewnia, że Pilica umożliwi współpracę z systemami dowodzenia i obrony przeciwlotniczej państw NATO.

Zobacz też: Produkcja bomb lotniczych Mk 82 w Polsce

(informacja prasowa)

materiały prasowe PGZ