Na lotnisku w bazie lotniczej w Đà Nẵng położonej w środkowym Wietnamie wylądował rosyjski samolot transportowy An-124-100 Rusłan, na którego pokładzie znalazły się dwa myśliwce wielozadaniowe Su-30MK2, noszące numery 8814 i 8815. O wydarzeniu, do którego doszło 7 sierpnia, poinformował jako pierwszy wietnamski dziennik Báo Đất Việt.

Dostawa samolotów jest kolejnym krokiem w celu realizacji kontraktu na dostawę dwunastu myśliwców tego typu. Do jego podpisania doszło w 2013 roku, a wartość opiewa na 600 milionów dolarów. Pierwsze cztery myśliwce Wietnamczycy odebrali w październiku tego samego roku i w maju 2014 roku. Z sześcioma ostatnimi Rosjanie powinni się wyrobić do końca tego roku. Po zakończeniu dostaw flota Su-30MK2 w wietnamskich siłach powietrznych będzie obejmować trzydzieści sześć myśliwców tego typu.

Pierwszy kontrakt na dostawę Su-30MK obie strony podpisały w grudniu 2003 roku. Wówczas Rosoboroneksport zobowiązał się do odpłatnego przekazania czterech samolotów wietnamskiemu lotnictwu. Podstawową wersję Rosjanie zmodyfikowali zgodnie z wymogami wietnamskich sił powietrznych. Dostawę zrealizowano do końca w 2004 roku, zaś wartość kontraktu wyniosła wtedy 120 milionów dolarów. Cena objęła koszt zakupu podstawowej wersji Su-30MK, uzbrojenie, części zamienne i niezbędne modyfikacje konstrukcji celem dostosowania do wymagań wietnamskiego ministerstwa obrony.

Na początku 2009 roku podpisano kolejną umowę na dostawę ośmiu myśliwców Su-30MK2 bez uzbrojenia. Wartość kontraktu wyniosła wówczas 400 milionów dolarów. Z kolei w lutym 2010 roku podpisano drugą umowę na dostawę dwunastu wielozadaniowych Su-30MK2, które tym razem kosztowała Hanoi około jeden miliard dolarów, z tym że przewidywała również zakup uzbrojenia dla nabytych rok wcześniej ośmiu egzemplarzy.

(airrecognition.com; fot. André Austin Du-Pont Rocha (Mexico Air Spotters M.A.S.), na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2, via Wikimedia Commons)