Wielka Brytania zdecydowała o wydaleniu irańskich dyplomatów. Jest to odpowiedź na incydent, do jakiego doszło zeszłej niedzieli w Teheranie, kiedy to irańscy studenci zaatakowali brytyjską ambasadę.

Rzecznik prasowy brytyjskiego MSZ potwierdził dzisiaj, że wszyscy pracownicy irańskiej ambasady odlecieli z londyńskiego lotniska Heathrow.

Wydalenie z Wielkiej Brytanii całej irańskiej misji dyplomatycznej jest efektem decyzji brytyjskiego ministra spraw zagranicznych – Williama Hague’a, który podczas swojego środowego wystąpienia w Izbie Gmin zakomunikował, że wszyscy pracownicy irańskiej ambasady mają 48 godzin na opuszczenie kraju.

Brytyjski rząd zdecydował również o zamknięciu ambasady w Teheranie i ewakuacji dyplomatów. Do ataku doszło w niedzielę, po przegłosowaniu przez Madżlis – irański parlament decyzji o wydaleniu ambasadora Wielkiej Brytanii i ograniczeniu relacji handlowych. Głosowanie było odpowiedzią na zaostrzenie przez Wielką Brytanię sankcji nałożonych na Iran, które uderzają w system bankowy Republiki Islamskiej.

(bbc.co.uk, Al-Jazeera)