Japońskie Lądowe Siły Samoobrony zapowiedziały dopuszczenie kobiet do służby w jednostkach piechoty, pancernych oraz innych mogących wejść w bezpośredni kontakt bojowy z wrogiem. Resort obrony ogłosił ogólny plan zwiększenia liczby kobiet w Siłach Samoobrony.

− Naszym celem jest stworzenie z Sił Samoobrony atrakcyjnej organizacji, dostosowującej się do czasów i otoczenia − powiedziała dziennikarzom minister obrony Tomomi Inada. Ministerstwo chciałoby zwiększyć udział kobiet w siłach zbrojnych z obecnych 6,1 do 12 procent. W Tokio przyznaje się jednak, że taki krok jest związany nie tylko z „duchem czasu”, ale także kurczeniem się bazy rekrutacyjnej, związanym z niskim przyrostem naturalnym i starzeniem się społeczeństwa.

Lądowe Siły Samoobrony wykazywały się większym konserwatyzmem niż lotnictwo i marynarka wojenna. W 2015 roku umożliwiono kobietom pilotowanie myśliwców, natomiast rok temu Morskie Siły Samoobrony nominowały komandor porucznik Miho Otani dowódcą niszczyciela Yamagiri. Pomimo tych zmian kobiety nadal nie będą mogły służyć w jednostkach specjalnych oraz załogach okrętów podwodnych.

(kyodonews.net)

JGSDF