W piątek 25 stycznia na Ukrainie wylądowało kolejnych pięćdziesięciu kanadyjskich żołnierzy, którzy będą szkolili ukraińskie siły zbrojne. Do tej pory Kanadyjczycy przeszkolili ponad 5 tysięcy ukraińskich żołnierzy.

Kanada już w 2015 roku wysłała 200 instruktorów wojskowych, którzy prowadzą szkolenia w ośrodkach w Jaworowie na zachód od Lwowa i w Kamieńcu Podolskim. Wśród wyszkolonych znalazło się między innymi 160 snajperów i 120 medyków.

– Wzmacniamy kanadyjską obecność na Ukrainie. Wspieramy ukraińskie ministerstwo obrony w bronieniu ukraińskiej suwerenności, bezpieczeństwa i stabilności – napisał na Twitterze kanadyjski ambasador w Kijowie Roman Waschuk (z pochodzenia Ukrainiec).

Jest to kolejny przejaw poparcia Ukrainy przez Kanadę. Pod koniec grudnia 2017 roku kanadyjski minister obrony Harjit Sajjan ogłosił, że jego kraj rozważa różne możliwości rozszerzenia wsparcia dla Ukrainy. Jedną z już zrealizowanych dróg wsparcia było otwarcie dla Ukrainy kanadyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Ponadto Ottawa przekaże 7,5 miliona dolarów na pomoc humanitarną.

– Nieustannie poszukujemy nowych możliwości wsparcia Ukrainy w tym trudnym czasie, spowodowanym rosyjską agresją – powiedział minister Sajjan.

Zobacz też: Kanada powraca do tradycji misji pokojowych ONZ

(112.international)

US Army / Spc. Tyler Kingsbury