Nadchodzą wielkie zmiany w rosyjskim wojsku, które będą mieć długofalowy charakter. Jednak nie są one związane wyłącznie ze sferą materialną, lecz także mają aspekt duchowy. Ogłoszone przez prezydenta Miedwiediewa plany restrukturyzacji rosyjskiej armii w sferze technicznej, jej wyposażenia oraz kadr są uzupełnione poprzez dążenia do zwiększenia liczby duchownych w szeregach armii rosyjskiej.

Zmiany te mają wyjść naprzeciw żołnierzom, którzy, jak pokazują dane rosyjskiego ministerstwa obrony, w większości są jednak religijni. 83% z nich deklaruje się jako ortodoksyjni chrześcijanie, 8% to muzułmanie, a 9 % reprezentuje inne wyznania.

Pomysł ten znajduje szerokie poparcie Patriarchy Moskiewskiego Cyryla, który twierdzi, iż służącym żołnierzom przyda się odnowa duchowa, która może poprawić słabe morale w wojsku. Obecnie posługę kapłańską w rosyjskich siłach zbrojnych wykonuje 19 duchownych, a zgodnie z planem, w najbliższym czasie ma ona przekroczyć 60. Jest to jedynie wstęp do dalszego wzmacniania tego ogniwa w rosyjskim wojsku.

(RIA Novosti)