W 2016 roku Siły Powietrzne Ghany odbiorą dostawy nowego sprzętu, w tym jednego śmigłowca uderzeniowego Mi-35 śmigłowca i jednego samolotu transportowego C295M. Ghańskie lotnictwo oczekuje również finalizacji zakupu pięciu lekkich samolotów uderzeniowych A-29 Super Tucano. Mi-35 będzie pierwszym śmigłowcem tego typu używanym przez lotnictwo Ghany, zaś C295M dołączy do dwóch pozostających już w służbie liniowej. Obie dostawy planowane są na styczeń bieżącego roku.

W poprzednim roku władze w Akrze mogły pogratulować sobie dostawy chińskich śmigłowców Z-9EH. – W ubiegłym roku o tej porze spodziewaliśmy się dostaw chińskich śmigłowców do końca 2015 roku. Stwierdzam, że wszystkie sztuki odebraliśmy zgodnie z planem i już wprowadziliśmy do służby liniowej – powiedział szef sztabu ghańskiego lotnictwa generał dywizji Michael Samson-Oje w grudniu 2015 roku. Cztery maszyny zostały zamówione przez państwową spółkę Ghana National Gas Company. Uroczystego przyjęcia dokonał prezydent John Dramani Mahama. Śmigłowce służą do monitorowania linii brzegowej afrykańskiego państwa i ochrony rozwijającego się sektora paliwowego. Ponadto wykorzystywane są do prowadzenia operacji antynarkotykowych, zarządzania kryzysowego i zwalczania zamieszek.

W bieżącym roku Ghańczycy mają równie ambitne plany. Oprócz wyżej wymienionych zakupów statków powietrznych planuje się budowę nowego hangaru w bazie lotniczej w Tamali, który będzie stanowił część infrastruktury szkoły dla pilotów. Ponadto w 2016 roku władze Ghany zamierzają zakupić kolejne cztery A-29 Super Tucano.

Zobacz też: Ghana wzmocni wojska lotnicze

(airrecognition.com; fot. Jerry Gunner, na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0, via Wikimedia Commons)