Ponad 130 firm z piętnastu krajów potwierdziło swój udział w 15. Bałtyckich Targach Militarnych Balt-Military-Expo, które odbędą się w Gdańsku w dniach 25–27 czerwca. Skoncentrowane na tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemach obronnych i ratownictwa na morzu i lądzie targi organizowane są w ścisłej współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektoratem Marynarki Wojennej. W tegorocznej edycji poza Polakami udział wezmą czołowi producenci i dostawcy uzbrojenia, sprzętu i wyposażenia z Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Kanady, Niemiec, Norwegii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Tajlandii, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Targom Balt-Military-Expo towarzyszą konferencje i wystawy:

  • Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”,
  • Konferencja Kół Naukowych „Wezwania dla Bezpieczeństwa”,
  • Międzynarodowa Konferencja i Wystawa Ratownictwa Medycznego Rescue Expo.

Po raz pierwszy targom towarzyszy konkurs o Nagrodę Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, promujący produkty o najwyższej użyteczności dla Sił Zbrojnych RP i służb Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, charakteryzujące się nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i unikalnymi walorami eksploatacyjnymi. Tradycyjnie poznamy również laureatów Konkursu o Nagrodę Grand Prix im. kontradmirała Xawerego Czernickiego oraz zdobywców trzech równorzędnych nagród – Bursztynowych Medalionów Targów.

Swoje nagrody przyznają także: Inspektor Marynarki Wojennej, Polska Izba Producentów na Rzecz Obronności Kraju, Komendant Główny Straży Granicznej, Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej oraz Zarząd Główny Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych. Kryształowymi Latarniami zostaną nagrodzeni uczestnicy Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON.

Balt-Military-Expo to nie tylko targi, konferencje i wystawy, ale także ćwiczenia pokazowe działań antyterrorystycznych i ratowniczych pod kryptonimem „Korsarz-18” na wodach Morskiego Portu Gdynia, nieopodal Skweru Kościuszki. Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się prezentacja dynamicznego abordażu płynącego statku przy użyciu łodzi bojowych i śmigłowca w celu odbicia zakładników z rąk porywaczy. Jako szczególną atrakcję można będzie potraktować prezentację jednostek pływających przycumowanych w Porcie Gdańskim przy Nabrzeżu Wolnego Obszaru Celnego. Do zwiedzania udostępnione będą okręty: łotewski Cēsis, litewski Dzūkas i polski ORP Piorun.

Zobacz też: Modułowa torpeda SeaHake mod4 dla „Orki”?

(Informacja prasowa)

Maciej Hypś, Konflikty.pl