W tym roku w dniach 7-9 czerwca już po raz ósmy odbędzie się Wrocławskie Spotkanie Modelarzy Kartonowych. Impreza organizowana jest przez Wrocławską Anarchię Kartonową przy współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu. Tematem przewodnim, tegorocznej edycji spotkania będzie świat kolei. Na specjalnej, wydzielonej sali będę prezentowane kartonowe modele parowozów, wagonów i pociągów wykorzystywanych w transporcie kolejowym przez ostatnie 200 lat.

Oprócz kolei nie zabraknie tradycyjnych modeli związanych z trzema głównymi kategoriami modelarskimi: lotniczą, okrętową i motoryzacyjną, która obejmuje zarówno pojazdy militarne, jak i cywilne. W trakcie imprezy na uczestników czeka wiele atrakcji. Dla najmłodszych przygotowywane są warsztaty pod tytułem „Karton w ruchu„, w czasie których młodzi adepci sztuki modelarskiej będą mogli wykonać ruchome modele kartonowe.

Bardziej zaawansowanych modelarzy zainteresuje możliwość wymiany doświadczeń z użytkownikami internetowego forum modelarskiego konradus.com, których zlot odbędzie się w trakcie trwania wystawy. Dzięki temu można będzie spotkać autorów modeli, nierzadko prawdziwych „wyjadaczy” w temacie modelarstwa kartonowego a także wziąć udział w przygotowywanych przez nich pokazach. W zeszłym roku można było obejrzeć, jak należy malować modele, a także jak wykonywać małe detale modeli. Nie zabraknie także projektantów modeli kartonowych, którzy chętnie zdradzą interesujące szczegóły ze swojego warsztatu pracy.

Ponadto przez dwa dni imprezy będzie działać również giełda modelarska, na której można wymienić się modelami oraz nabyć nowe modele do swojej kolekcji. Poza modelarzami na wystawie obecni będą także wszyscy znaczący wydawcy modeli kartonowych w Polsce, a także wydawcy i przedstawiciele wydawnictw czasopism i książek związanych z szeroko rozumianą tematyką wojskową. Wystawa jest jedną z największych w kraju. Wystawianych jest ponad 200 modeli, z których większość wykonana jest na najwyższym modelarskim poziomie, a ich autorzy zdobywają nagrody również na międzynarodowych wystawach. Oprócz modeli gotowych prezentowane są także tzw. „surówki”, czyli modele budowane od podstaw do wydania w formie zeszytu, a także modele „w budowie”, co pozwala poznać wszystkie etapy budowy modelu, nie tylko obejrzeć efekt końcowy pracy modelarza.

W odbywającym się w trakcie trwania imprezy konkursie na najlepiej wykonany model można zdobyć nagrodę przedstawicieli Polskich Sił Zbrojnych – specjalne nagrody przyznają już od kilku lat Rektor – Komendant WSOSP w Dęblinie, Rektor – Komendant WSOWL we Wrocławiu i Dowódca 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.

Konkurs przygotowywany jest przez pasjonatów modelarstwa, dla modelarzy, nie ma więc żadnych opłat startowych, a regulamin jest przyjazny dla uczestników. Do udziału dopuszczane są modele waloryzowane, czyli nie tylko te, które są wykonywane z podstawowego zestawu modelarskiego, ale również te rozbudowywane przez modelarzy według własnego uznania i umiejętności, co owocuje to wysokim poziomem wykonania modeli.

Podczas konkursu zostanie przyznana specjalna nagroda portalu konflikty.pl dla najlepszego modelu w polskich barwach.

Kontakt: Wojciech Lizakowski