Brazylia zakupiła od Jordanii jedenaście używanych myśliwców F-5 i wkrótce podda je modernizacji, aby reprezentowały ten sam standard co pozostałe maszyny tego typu użytkowane już przez brazylijskie lotnictwo.

Pierwotnie F-5 był myśliwcem porównywalnym pod względem możliwości i osiągów z radzieckim MiG-iem-21 – uzbrojenie stałe składało się z dwóch 20 mm działek, a na zewnętrznych zaczepach F-5 mógł przenosić do trzech ton uzbrojenia.

Brazylijska modernizacja nosi oznaczenie F-5EM i wyposażona jest w nowoczesną awionikę, posiada możliwość użycia rakiet powietrze-powietrze dalekiego zasięgu (Brazylia używa izraelskich pocisków Derby naprowadzanych radarowo, jako uzupełnienie Derby na podczerwień), a pilot dysponuje także celownikiem nahełmowym. Liczbę działek zredukowano do jednego, jednak teraz samolot posiada możliwość przenoszenia szerokiej gamy uzbrojenia inteligentnego.

Brazylia zakupiła 42 F-5B w 1975 roku a następne 22 F-5E w roku 1988. Proces modernizacji 34 z 46 pozostających w służbie samolotów do standardu F-5EM rozpoczął się sześć lat temu i planuje się, że myśliwce te pozostaną w służbie jeszcze przynajmniej przez dekadę. Brazylia jest tak zadowolona ze swoich samolotów, że zdecydowała się na poszerzenie programu modernizacji o jordańskie F-5, które były dostępne w niskiej cenie.

(strategypage.com)