Amerykańskie siły powietrzne powołały do życia 308. Eskadrę Myśliwską, która będzie wyposażona w samoloty F-35A. Będą to myśliwce należące do holenderskich i duńskich sił powietrznych w ramach międzynarodowego programu szkolenia pilotów. Ceremonia odtworzenia 308. Eskadry odbyła się 30 listopada w bazie Luke.

Dowódcą eskadry został podpułkownik Robert Miller, który został przeniesiony na nowe stanowisko z 62. Eskadry. Poza obowiązkami dowódcy podpułkownik będzie równocześnie jednym z instruktorów. Eskadra ma zacząć latanie i naukę nowych pilotów jeszcze w tym miesiącu. Stan samolotów będzie uzupełniany stopniowo i pełna liczebność zostanie osiągnięta za dwa lata. Jest to czwarta eskadra F-35 w bazie Luke.

W związku z utworzeniem eskadry bazę Luke wizytował generał broni Dennis Luyt dowodzący holenderskimi siłami powietrznymi. Zwiedził on całą bazę Luke, w tym akademickie centrum treningowe, gdzie uczą się wszyscy przyszli piloci F-35. Przedstawiciele Holandii odwiedzili także hangary i inne pomieszczenia przeznaczone bezpośrednio dla nowej jednostki.

Amerykańska 308. Eskadra powstała w 1942 roku. W tym samym roku bez samolotów przebazowała się do Europy, gdzie korzystała z brytyjskich Spitfire’ów. W sierpniu 1944 roku przezbroiła się w Mustangi. Na początku zimnej wojny podlegała Strategic Air Command, a jej myśliwce miały eskortować bombowce strategiczne. W późniejszym okresie wypełniała misje taktyczne, w tym w Wietnamie i w Iraku. Od 1994 roku eskadra pełniła rolę szkoleniową na F-16 i została rozwiązana w 2015 roku.

Zobacz też: Holandia zwiększa wydatki na obronę

(defpost.com)

USAF / MSgt John Nimmo Sr.