Pisaliśmy już o wycofaniu USS Ponce (AFSB(I)-15) ze służby w US Navy. Wcześniej – o zamiarze kupna przez argentyńską marynarkę używanego okrętu desantowego. Okazuje się, że obie sprawy mogą być powiązane. Jak donosi brytyjska prasa bulwarowa, tym okrętem miałby być właśnie USS Ponce.

Dla Argentyńczyków zakup USS Ponce byłby atrakcyjny, ponieważ jednostka ta ma zalewany dok dla pojazdów pływających i lądowisko dla śmigłowców oraz jest zdolna do przerzutu 800 żołnierzy i 2000 ton sprzętu. Dodatkowo podczas modyfikacji w 2011 roku okręt gruntownie oczyszczono i odnowiono (co ponoć oznaczało między innymi usunięcie kolonii 850 tysięcy karaluchów).

Jednostka tej klasy, wprost idealna na wypadek próby odbicia Falklandów z rąk Wielkiej Brytanii, stałaby się też przeciwwagą dla ewentualnego nabycia przez Brazylię wycofywanego brytyjskiego śmigłowcowca HMS Ocean. Fakt, że okrętu używano do prób broni laserowej, dodałby nabytkowi splendoru.

Przeszkodą dla transakcji i złą wróżbą dla USS Ponce w razie, gdyby zakup doszedł do skutku, może być jednak fatalny stan argentyńskiej floty nawodnej, objawiający się zaniedbaniami i wypadkami. Przykładowo na początku września zakupiony w Rosji holownik Islas Malvinas wszedł na mieliznę. W lipcu zaś na niszczycielu La Argentina, który zderzył się z pirsem, podczas naprawy wybuchł pożar.

Aż trzy lata leżał przewrócony w porcie Puerto Belgrano kadłub weterana wojny o Falklandy, niszczyciela ARA Santísima Trinidad brytyjskiego typu 42, nim zadecydowano o jego podniesieniu. Nie był także szczęśliwy los pierwszego okrętu, który Argentyńczycy kupili od Stanów Zjednoczonych: General Belgrano został zatopiony w 1982 roku przez brytyjski okręt podwodny HMS Conqueror.

Na razie, mimo pogłosek, Pentagon oficjalnie nie potwierdza zamiaru sprzedaży USS Ponce – na pewno wcześniej pozbawionego wszystkich zaawansowanych systemów bojowych – Argentynie. Choć gdyby Amerykanie chcieli skutecznie „ukarać” Brytyjczyków za ich czynne zaangażowanie w spór między Bombardierem a Boeingiem (co mało prawdopodobne), pewnie byłaby to jakaś metoda.

Zobacz też: Lodołamacz Almirante Irízar wraca do służby w marynarce Argentyny

(dailymail.co.uk, theregister.co.uk, mercopress.com; na zdj. USS Ponce (LPD 15) w 2009 roku)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Kristopher Wilson