Na portalu z rządowymi ogłoszeniami dla biznesu amerykańskie siły powietrzne umieściły zapytanie w sprawie opracowania laserowego systemu samoobrony dla samolotów taktycznych. Ogłoszenie zostało wystosowane przez Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych. Oczekuje ono pomysłów badawczych w ramach projektu LANCE (Laser Advancements for Next-generation Compact Environments), którego celem jest integracja laserowej broni defensywnej z obecnymi i przyszłymi samolotami wielkości myśliwca.

Założeniem projektu LANCE jest przeprowadzenie badań w celu zaprojektowania, wyprodukowania i dostarczenia lasera wysokiej mocy charakteryzującego się kompaktową i mocną budową oraz doskonałą jakością wiązki. Ponadto urządzenie musi dać się zintegrować w jakiegoś rodzaju aerodynamiczną obudowę, tak by w drugiej fazie programu można je było przetestować w locie na samolocie taktycznym.

Chętne firmy na razie powinny się skoncentrować na wymyśleniu innowacyjnych rozwiązań badawczych w celu ulepszenia dostępnych obecnie technik laserowych, zademonstrowaniu sprawności działania systemu i oszacowaniu możliwości jego użycia do zwalczania zagrożeń nadchodzących z potencjalnie każdej strony przy prędkościach okołodźwiękowych i być może naddźwiękowych. Urządzenie musi mieć wymiary i masę umożliwiającą umieszczenie go w podwieszanym zasobniku opracowywanym w ramach osobnego programu LPRD (Laser Pod Research and Development).

Zobacz też: YAL-1 – laserowy łowca rakiet

(janes.com)

US Army, Redstone Test Center