W związku z planami remontowymi i operacyjnymi marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych przesunie część swoich okrętów lotniczych między bazami morskimi Floty Atlantyku i Floty Pacyfiku. W nadchodzących miesiącach zmienią się porty macierzyste aż trzech amerykańskich lotniskowców typu Nimitz.

USS John C. Stennis (CVN 74), w ramach przygotowania do wymiany prętów paliwowych reaktorów, która rozpocząć się ma w 2021 roku, przeniesie się z Bremertonu w stanie Waszyngton do Norfolku w Wirginii. USS Abraham Lincoln (CVN 72) powróci z Norfolku do San Diego w Kalifornii. USS Carl Vinson (CVN 70) przeniesie się natomiast z San Diego do bazy Bremerton, gdzie przejdzie okresowy remont.

Przy przebazowaniu lotniskowca ze wschodniego na zachodnie wybrzeże, lub w przeciwnym kierunku, może on płynąć wokół Przylądka Horn, czemu towarzyszą zwykle ćwiczenia z marynarkami krajów Ameryki Łacińskiej. Może też odbyć rejs operacyjny dookoła globu, przemierzając Atlantyk, Ocean Indyjski i Pacyfik. Ze względu na swe gabaryty lotniskowce US Navy nie mogą korzystać z Kanału Panamskiego.

Amerykańska marynarka wojenna ma obecnie w służbie jedenaście lotniskowców. Sześć z nich należy do bazy Norfolk w Wirginii, dwa stacjonują w San Diego w Kalifornii, dwa w porcie Bremerton w stanie Waszyngton i jeden w Yokosuce w Japonii. Do baz przyporządkowane są zarówno okręty w różnych fazach przygotowań do rejsów, jak i lotniskowce aktualnie remontowane w tamtejszych stoczniach.

Zobacz też: Brak lotniskowca w Zatoce Perskiej to dobry pomysł?

(usni.org; na fot. USS Carl Vinson podczas ćwiczeń RIMPAC 2018)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Arthurgwain L. Marquez