Myśliwce wielozadaniowe nie są jedynymi samolotami, z których zakupem ma problem indyjskie ministerstwo obrony. Wydaje się jednak, iż planowane już od ponad trzech lat pozyskanie japońskich samolotów amfibii ShinMaywa US-2 może niebawem dojść do skutku.

Producent US-2 podpisał dziś porozumienie z indyjską Mahindra Group w sprawie montażu US-2 w jej zakładach. Ponadto Mahindra stworzy placówkę zajmującą się przeglądami i remontami samolotów tego typu, które będą służyły w indyjskich siłach zbrojnych, oraz będzie uczestniczyć w pracach nad ewentualnymi przyszłymi wersjami maszyny.

– US-2 to uniwersalny samolot doskonale przystosowany do indyjskich uwarunkowań – zapewniał Yasuo Kawanishi, dyrektor ShinMaywa Industries. – Jest wysoce przydatny w zabezpieczaniu szlaków morskich, wspieraniu dalekosiężnych działań floty oraz wspomaganiu wysp i innych zasobów oddalonych od linii brzegowej.

Niestety wciąż nie widać końca negocjacji między rządami obu zainteresowanych krajów, a to właśnie od tych rozmów zależy, czy US-2 trafią do indyjskiej marynarki wojennej. Prawdopodobnie wciąż trwają spory o cenę. Porozumienie ShinMaywy i Mahindry może jednak stać się dodatkowym argumentem, który Japończycy przedstawią Nowemu Delhi.

Zobacz też: Indie niebawem wprowadzą do służby ppk Nag

(indiatimes.com)

Los688, Creative Commons CC0 1.0