Źródła dyplomatyczne poinformowały o tym, że rosyjskie ręczne granatniki przeciwpancerne RPG-7W2 zostały wybrane w przetargu na dostawę broni tego typu dla urugwajskich sił zbrojnych. Rosyjskiej produkcji wyrzutnie granatników pozostawiły w tyle niemieckie Panzerfausty 3. O wyborze Urugwajczyków zadecydowały przede wszystkim niższe koszty zakupu i użytkowanie przez tamtejsze wojska lądowe granatników z rodziny RPG-7. Ponadto Montevideo prawdopodobnie odrzuciło w całości propozycję Pekinu, który zaoferował podpisanie porozumienie w sprawie produkcji dużej liczby wyrzutni granatników przeciwpancernych i amunicji do nich. Sprzęt miałby być produkowany lokalnie na chińskiej licencji.

Jak się okazuje urugwajscy żołnierze nieprędko mogą rozpocząć ich użytkowanie. Zakup rosyjskich granatników RPG-7W2 został odroczony z powodów ekonomicznych. Nie podano jednak szczegółowych informacji.

Wojska lądowe Urugwaju planują zakup od osiemdziesięciu do stu granatników i kilka tysięcy pocisków. Urugwaj zdecydował się więc pójść drogą podobną do tej, którą wyznaczył sobie kilka lat temu. Wówczas urugwajskie siły zbrojne wybrały kilka rodzajów granatników, przetestowały je, ale i tak kupiły produkowane przez Rosjan RPG-7W1. Broń ta posłużyła do wyposażeniu żołnierzy urugwajskich służących w kontyngencie sił pokojowych w Afryce. Część granatników pozostała w Urugwaju i jest nadal wykorzystywana do szkolenia bojowego.

(armyrecognition.com; fot. Chief Warrant Officer 2 Matthew D. Middleton, U.S. Marine Corps)