Amerykańska straż wybrzeża przekazała Ukrainie dwa kutry patrolowe typu Island. Jednostki tego typu służyły w Stanach Zjednoczonych od 1985 roku i są zastępowane przez kutry typu Sentinel. Kutry przekazano za darmo. Ukraina pokryje jedynie koszty transportu i szkolenia załóg.

Przekazane kutry to Cushing i Nantucket, wycofane w 2017 roku. Na Ukrainie będą nosiły nazwy Starobilśk (R-190) i Słowjanśk (R-191). Niedawno zakończyło się dziesięciotygodniowe szkolenie na pokładzie Słowjanśka i w Morskim Instytucie Technologicznym w Linthicum w stanie Maryland. Próby morskie i szkolenia odbywały się na zatoce Arundel. Szkolenie zorganizowano na pokładzie Słowjanśka, ponieważ drugi kuter jest na końcowym etapie prac remontowych i doposażeniowych.

Obie jednostki powinny trafić na Ukrainę jesienią tego roku. Przekazanie jednostek ma wzmocnić ukraińską marynarkę wojenną po zajęciu wielu jej okrętów przez Rosję w czasie aneksji Krymu i incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej.

Kutry typu Island mogą operować nawet przy wysokich stanach morza. Są uzbrojone w działko Mk 38 kalibru 25 milimetrów i dwa karabiny maszynowe M2 kalibru 12,7 milimetra. Mają 168 ton wyporności, prędkość maksymalną 29,5 węzła, zasięg 3300 mil morskich, autonomiczność pięć dni, a załogę stanowi dwóch oficerów oraz czternastu podoficerów i marynarzy.

Wcześniej jednostki tego typu otrzymały także Pakistan, Gruzja i Kostaryka.

Zobacz też: Amerykańska Straż Wybrzeża szykuje się do modernizacji MH-65

(navaltoday.com, Ukrainian Defense Review Jul-Sep 2019)

Kupecap, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported