Lwowskie Zakłady Remontowe Samolotów prowadzą prototypową modernizację myśliwca MiG-29. Celem prac jest uczynienie z niego samolotu wielozadaniowego. Zmodernizowana maszyna będzie nosiła oznaczenie MiG-29MU2.

Arsenał przeciwko celom lądowym zostanie poszerzony o pociski kierowane telewizyjnie Ch-29T o zasięgu do 10 kilometrów i bomby naprowadzane telewizyjnie KAB-500KR o zasięgu do 17 kilometrów. Głowica bomby może przebić półtora metra zbrojonego betonu, a sama broń należy do klasy „odpal i zapomnij”.

Jeszcze większe zmiany zajdą w wyposażeniu pokładowym. Myśliwiec zostanie wyposażony w powiązany z radarem system celowniczy H-019-U2 służący do wykrywania celów, naprowadzania uzbrojenia i mapowania terenu. Może być wykorzystany przeciwko celom powietrznym i lądowym.

Wyposażenie nawigacyjne zostanie wzbogacone o urządzenia VOR/ILS i DME, które pozwolą ukraińskim samolotom na działanie w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Ponadto w kabinie znajdzie się ośmiocalowy wyświetlacz z przesuwającą się mapą, danymi z nawigacji satelitarnej oraz informacjami na temat celu i stanu własnego uzbrojenia. Ponadto w kokpicie znajdzie się kamera do rejestracji całego lotu w celu późniejszej analizy.

Samolot zostanie także wyposażony w system samoobrony Omut. Jest to urządzenie walki elektronicznej, które ma chronić maszynę przed pociskami naprowadzanymi radarowo. Urządzenie wykrywa i analizuje sygnały elektromagnetyczne z wrogich nadajników i automatycznie podejmuje działania obronne zakłócając radary zamontowane w pociskach powietrze–powietrze lub radary naprowadzające wyrzutni lądowych. System Omut może być zabudowany w kadłubie samolotu bądź jako podwieszany zasobnik.

Prace przy modernizowanym samolocie mają się zakończyć do 2019 roku i po przeprowadzeniu prób państwowych, modernizacja całej floty ukraińskich myśliwców mogłaby się rozpocząć w 2020 roku.

Zobacz też: Ukraina chce skonstruować nowy myśliwiec

(defence-ua.com)

Вєталь, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported