Latem ubiegłego roku ówczesny głównodowodzący rosyjskiej marynarki wojennej admirał Wiktor Czirkow powiedział, że pierwszy z okrętów projektu 1155 (typ Udałoj) będzie przezbrojony w systemy pocisków rakietowych Kalibr i naddźwiękowych 3M55 Jachont w ciągu dwóch lat. Obecnie działania utkwiły w martwym punkcie.

– Instalacja systemów rakietowych Kalibr na niszczycielach rakietowych projektu 1155 przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych jeszcze się nie rozpoczęła – powiedział Igor Ponomariow, wiceprezes Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej (Obiediniennaja Sudostroitielnaja Korporacija, OSK). Do tej pory rosyjskie ministerstwo obrony nie przekazało wykonawcy specyfikacji istotnych wymagań dla okrętów tego projektu. Bez tego niemożliwe jest podjęcie pierwszych, najmniej zaawansowanych prac.

Ponomariow dodał, że OSK dysponuje wiedzą, siłą i potrzebnymi urządzeniami oraz jest gotowa do pracy, ale czeka na wniosek od rosyjskiego rządu. Wiceprezes rosyjskiej spółki państwowej zauważył, że tak duże unowocześnienie zawsze będzie rodzić dyskusję o opłacalności. Modernizacja okrętów projektu 1155 może być bardzo kosztowna. Oblicza się, że będzie stanowić 80% kosztów konstrukcji nowego okrętu. Żywotność unowocześnionego okrętu będzie znacznie krótsza niż nowego. Prawdopodobnie marynarka wojenna i ministerstwo obrony wstrzymują się z modernizacją niszczycieli z powodu prowadzonych studiów nad kosztami zakupu bardziej zaawansowanych okrętów.

Zobacz też: Modernizacja sonarów rosyjskich okrętów

(navyrecognition.com; fot. US Navy)