Tureckie przedsiębiorstwo Aselsan jest w trakcie wyposażania myśliwców F-16 należących do tureckich sił powietrznych w nowy elektroniczny system samoobrony. System oznaczony SPEWS-II (AN/ALQ-178 (V)5+) został opracowany całkowicie w Turcji i jest przeznaczony specjalnie dla F-16 Block 50, w którym jest zamontowany wewnątrz kadłuba.

W skład zestawu AN/ALQ-178 (V)5+ wchodzi urządzenie ostrzegające przed opromieniowaniem przez radar, urządzenie zakłócające fale radiowe i inne środki elektronicznej samoobrony zwiększające bezpieczeństwo i świadomość sytuacyjną pilota. Dodatkowo system automatycznie kontroluje odpalanie pułapek termicznych i dipoli. System jest wyposażony także w funkcję nagrywania, więc po powrocie do bazy można dokonać analizy sygnałów wrogich urządzeń. Do tej pory system zamontowano na dwudziestu dwóch myśliwcach.

Wdrożenie systemu samoobrony dla F-16 to kolejny element tureckiej polityki uniezależniania się od dostaw zagranicznych w sektorze uzbrojenia. Według źródeł rządowych od 2002 roku udało się zmniejszyć tę zależność z 80% do 35%. Dodatkowym efektem rozwoju lokalnego przemysłu zbrojeniowego jest możliwość zaoferowania większej liczby rodzajów uzbrojenia na eksport.

Zobacz też: Erdoğan: W Turcji powstanie rodzimy system obrony plot.

(yenisafak.com)

Aselsan