Portal Defense News poinformował, że Turcja zamierza stworzyć lokalny system podobny do izraelskiej Żelaznej Kopuły. Miałby być zaprojektowany, aby przeciwdziałać zagrożeniom płynącym ze strony Kurdów i innych bojowników. W pierwszej kolejności chroniona miałaby być granica z Syrią, z której terytorium zagrożenie jest największe.

Media tureckie podają, że nowy system nazywany będzie Złotą Klatką (Altın Kafes) i pierwotnie zapewni ochronę rejonów miast Kilis i Hatay przed ostrzałem rakietowym, pociskami artyleryjskimi i moździerzowymi. Bardzo prawdopodobne jest dalsze inwestowanie w jego rozwój i zwiększania zakresu terytorium obejmowanego ochroną.

Projekt stworzenia systemu Altın Kafes przedyskutowano już w podsekretariacie do spraw przemysłu obronnego. Odpowiednie decyzje podejmować będzie Komitet Wykonawczy ds. Przemysłu Obronnego (SSİK), najwyższy rangą organ decydujący o zakupach uzbrojenia w Turcji i sprawujący kontrolę nad przedsiębiorstwami sektora obronnego.

Złota Klatka ma być systemem szybkiego reagowania bliskiego zasięgu. Co ciekawe, nie będzie tworzona od podstaw. W jej skład mają wchodzić samobieżne lufowe zestawy przeciwlotnicze Korkut kalibru 35 milimetrów (na zdjęciu), które będą połączone z siecią stacji radiolokacyjnych.

System ma być skuteczny przeciwko różnym środkom napadu powietrznego, w tym pociskom samosterującym i dronom. Dzięki stabilizowanej i bezzałogowej wieży może strzelać w marszu. Korkut chronił będzie w przyszłości bazy wojskowe, obiekty infrastruktury krytycznej i większe skupiska ludności.

Zobacz też: Przyszłość tureckiego myśliwca w rękach prezydenta

(armyrecognition.com, defensenews.com)

materiały prasowe FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.