Indyjska marynarka wojenna prowadzi największe w swojej historii manewry. Głównym punktem ćwiczeń jest zwalczanie okrętów podwodnych.

W manewrach „Tropex 2017” uczestniczy ponad sześćdziesiąt jednostek marynarki wojennej i straży wybrzeża. Aktualnie rozgrywany scenariusz obejmuje „polowanie” na atomowy okręt podwodny Chakra, czyli wypożyczoną od Rosji Nierpę projektu 971. Dowództwo indyjskiej marynarki wojennej nie ukrywa, że Chakra symuluje chiński okręt podwodny. Ćwiczenia są prowadzone około 200 kilometrów od zachodnich wybrzeży subkontynentu na wysokości Goa.

Do tej pory „Tropex 2017” objął już zwalczanie skutków klęsk żywiołowych na oddalonym archipelagu Lakkadiwów. Startujące z pokładu lotniskowca Vikramaditya MiG-i-29 odpierały atak Su-30MKI. Przy tej okazji przeprowadzono również odpalenie do celów ćwiczebnych pocisków Ch-35 przez Iły-38 i Harpoonów przez Jaguary. Okręty ćwiczyły także obronę przed atakiem przy użyciu pocisków manewrujących BrahMos.

Zawinięcie w ubiegłym roku do pakistańskiego Karaczi chińskiego atomowego okrętu podwodnego typu 093 wywołało bardzo duże zaniepokojenie w Nowym Delhi i Waszyngtonie. Jako poważne zagrożenie odebrano w Indiach również decyzję Pakistanu o zakupie ośmiu okrętów podwodnych chińskiego typu S20.

Coraz większa aktywność Chin w basenie Oceanu Indyjskiego doprowadziła do rozszerzenia amerykańsko-indyjskich ćwiczeń „Malabar”. Tegoroczna edycja, podobnie jak „Tropex”, ma skupiać się na wykrywaniu, tropieniu i zwalczaniu okrętów podwodnych.

(ndtv.com; na zdj. tytułowym indyjskie okręty podczas „Tropex 2014”)

Indian Navy