Korea Południowa i Japonia wymieniły się informacjami wywiadowczymi na temat północnokoreańskiego programu atomowego. Jest to pokłosie podpisanego w listopadzie porozumienia zawartego dla lepszej obrony przed Koreą Północną.

Południowokoreański minister obrony Moon Sang-kyun odmówił bardziej szczegółowych informacji na temat charakteru przekazanych materiałów i nie udzielił dodatkowych wyjaśnień. Ponadto obie strony uzgodniły, że zdobytych informacji nie będą przekazywać trzeciej stronie bez pisemnego pozwolenia tego, kto daną informację zdobył. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka przecieku.

Po spotkaniu dwustronnym, do rozmów dołączył amerykański asystent sekretarza obrony do spraw Azji i Pacyfiku Kelly E. Magsamen i razem ustalono połączenie wysiłków w celu zminimalizowania zagrożenia ze strony północnokoreańskich rakiet oraz implementacji sankcji zawartych w rezolucji ONZ numer 2321. Korea Południowa i Stany Zjednoczone przeprowadzą ćwiczenia Key Resolve i Ulchi Freedom Guardian, ale udział Japonii będzie ograniczony do działań poszukiwawczo-ratowniczych.

(upi.com, fot. PD-USGov-Military-Army)

PD-USGov-Military-Army