Żołnierze wojsk powietrznodesantowych rozpoczęli testy ośmiu wielozadaniowych transporterów opancerzonych BTR-MD Rakuszka (obiekt 955), bezwieżowych pojazdów, których konstrukcję – oczywiście z istotnymi zmianami – oparto na BMD-3. – Próby polowe są etapem poprzedzającym przyjęcie pojazdów do służby. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem osiem Rakuszek dołączy do dwóch pozostających w linii – oznajmił rzecznik wojskowy, podpułkownik Jewgienij Meszkow.

BTR-MD Rakuszka produkowany jest przez Wołgogradzką Fabrykę Traktorów i przeznaczony jest specjalnie dla wojsk powietrznodesantowych. Planowane jest również dostarczenie pojazdów rosyjskiej piechocie morskiej. Długofalowe, a zarazem ambitne plany przezbrojenia zakładają, że zastąpieniu nowymi pojazdami ulegnie cała flota wiekowych BTR-D. Ze względu na ograniczone możliwości finansowe już teraz wiadomo, że plany te będą redefiniowane.

Mimo że konstrukcję pojazdu oparto na BMD-3, to wprowadzono kilka ważnych zmian, z których najważniejszymi są usunięcie wieżyczki i powiększenie kadłuba. Dzięki temu uzyskano o wiele więcej przestrzeni, co pozwala na stosowanie pojazdu do różnych celów. Może być używany do przewozu żołnierzy, przewozu ładunków, amunicji, paliwa i innych materiałów potrzebnych na linii frontu. BTR-MD Rakuszkę wyposażono w zdolności amfibijne, a także zapewniono możliwość przerzucenia w dowolne miejsce za pomocą transportu lotniczego.

Załogę tworzą dwie osoby. Poza tym ważący 13,2 tony transporter może przewozić trzynastu żołnierzy desantu. Uzbrojony jest w zdalnie sterowany karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetrów. Według niektórych źródeł pojazd jest również wyposażony w granatnik automatyczny kalibru 30 milimetrów.

(ria.ru)