Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zdementowało dziś doniesienia mediów, że testy rakiety Buława na okręcie podwodnym Aleksandr Niewskij odbędą się w lipcu. Rzecznik ministerstwa stwierdził, że są to spekulacje dalece odbiegające od rzeczywistości: ‒ Testy rakiet przebiegają etap za etapem, ściśle według oficjalnych planów. Informacje medialne określające czas testów Buławy na okręcie Aleksandr Niewskij to produkty wyobraźni autorów, bez żadnych sensownych podstaw. ‒

Przedstawiciel Siewmaszu, stoczni budującej okręty atomowe powiedział, że decyzja o testach zostanie podjęta na wiosnę i będzie zależała od sytuacji na Morzu Białym, a także gotowości okrętów.

Rosjanie mają nie lada kłopoty z ostatecznym wciągnięciem Buławy do arsenału. Tylko jedenaście na osiemnaście lub dziewiętnaście testów zakończyło się sukcesem (według deklaracji władz). Niektórzy analitycy sugerują, że liczba kłopotów, jakie sprawiają rakiety, jest o wiele większa, niż oficjalnie się o tym mówi. Pomimo błędów i nieudanych testów Rosjanie utrzymują, że nie ma alternatywy dla Buławy.

(en.rian.ru)