Według rosyjskiej agencji TASS Wietnam jest niezadowolony z izraelskiego systemu przeciwlotniczego bliskiego zasięgu SPYDER-SR. Agencja powołuje się na źródło zbliżone do wietnamskiego ministerstwa obrony.

SPYDER-SR miał nie wytrzymać konfrontacji z tropikalnym klimatem. Według źródła TASS większość testów systemu przeprowadzonych w tym roku zakończyła się niepowodzeniem. Kolejnym problemem ma być integracja SPYDER-a z wietnamską obroną przeciwlotnicza opartą na rosyjskich systemach, w tym S-300PMU1. TASS twierdzi, że może to wpłynąć na rezygnację z zamówienia kolejnej transzy. Wietnamskie ministerstwo obrony nie komentuje sprawy.

Wietnam zdecydował się na zakup izraelskiego systemu w roku 2015. SPYDER-SR pokonał wówczas rosyjskiego Pancyra-S1. Wartość kontraktu nie została ujawniona, mówi się o zakupie pięciu lub sześciu baterii z zapasem 250 pocisków.

Wietnam nie jest jedynym użytkownikiem rodziny SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby) w regionach tropikalnych. SPYDER-SR znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych Singapuru, a SPYDER-MR po licznych perturbacjach został kupiony przez Indie. Żadne z tych państw nie zgłaszało do tej pory problemów z systemem.

Zobacz też: Zacieśnienie współpracy izraelsko-wietnamskiej

(tass.com)

Choo Yut Shing, Creative Commons 2.0 Generic