Podczas wystawy Taipei Aerospace & Defense Technology Exhibition zaprezentowano dwa typy amunicji krążącej przeznaczone dla tajwańskich sił zbrojnych. W jednym przypadku zdecydowano się na opracowanie specjalistycznego drona kamikaze.

Pierwszy typ amunicji krążącej prezentowano pod anglojęzyczną nazwą Fire Cardinal. Twórcy zdecydowali się na stworzenie dwusilnikowego śmigłowego bezzałogowca o masie 6 kilogramów i dwumetrowej rozpiętości skrzydeł. Według oficjalnego komunikatu Fire Cardinal wyszukuje cele za pomocą głowicy optoelektronicznej i dokonuje ich selekcji dzięki „inteligentnemu systemowi wykrywania obiektów”. Nie wiadomo jednak, czy można mówić o równie zaawansowanym systemie z elementami sztucznej inteligencji jak w przypadku izraelskich bomb kierowanych Spice 250.

Drugi typ amunicji krążącej to opracowany przez Narodowy Instytut Nauki i Technologii Chung-Shan (NCSIST) antyradarowy Chien Hsiang. W przypadku zaniku lub zniknięcia sygnału radarowego dron kamikaze powraca do krążenia w poszukiwaniu celu. NCSIST opublikował film przedstawiający wykorzystanie Chien Hsiang do ataku na chińską sieć radarową. Amunicja krążąca o zasięgu 300 kilometrów była wystrzeliwana z położonych u wybrzeży kontynentu, a kontrolowanych przez Tajwan wysepek Kinmen i Peskadorów. Materiał zawierał także scenę ataku na chińską grupę lotniskowcową. Niestety film został usunięty.

Zobacz też: MSPO: Premiera Warmate 2

(alert5.com, na zdjęciu: polska amunicja krążąca Warmate)

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl