Ukraińskie źródła twierdzą, że Królewska Tajlandzka Piechota Morska zainteresowana jest pozyskaniem najnowszej wersji amfibijnego transportera opancerzonego BTR-4. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy w oświadczeniu z 10 października poinformowała, że urzędnicy tamtejszego ministerstwa rozmawiali już w tej sprawie z przedstawicielami Tajlandii.

Negocjacje między Ukraińcami z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Ołeksandrem Turczynowem na czele a Tajlandczykami, którym przewodniczył wiceadmirał Sangkorn Pongsiri, odbyły się podczas tegorocznych targów zbrojeniowych „Zbroja et bezpieka – 2018” w Kijowie. Przedmiot rozmów był jednak znacznie szerszy i dotyczył kwestii pogłębienia dwustronnej współpracy wojskowo-technicznej. Bangkok, mimo wielu ukraińskich problemów z realizacją kontraktu na Opłoty, zamierza kontynuować kooperację z Kijowem. BTR-4MW1 mają stać się podstawowymi transporterami opancerzonymi tamtejszych wojsk lądowych.

Pojazd zaprezentowano po raz pierwszy na kijowskich targach w 2017 roku, zaś trzy miesiące później biuro prasowe Ukroboronpromu poinformowało o zakończeniu testów fabrycznych. Sprawdzono mobilność pojazdu w różnych warunkach terenowych, wytrzymałość zawieszenia i manewrowość pojazdu. Strzelano również, wykorzystując zdalnie sterowany moduł uzbrojenia BM-3 Szturm z armatą automatyczną ZTM-1 kalibru 30 milimetrów.

Zobacz też: Indonezja przyjęła do służby BTR-y-4M

(janes.com)

materiały prasowe Ukroboronpromu