Do estońskiej bazy lotniczej Ämari przybyła grupa ośmiu szwedzkich samolotów wielozadaniowych JAS 39 Gripen. Wezmą one udział w rozpoczynających się w tym tygodniu dorocznych manewrach AFX18.

AFX18 to szwedzkie manewry koncentrujące się na obronie terytorium tego państwa. Tegoroczna edycja jest wyjątkowo międzynarodowa, ponieważ wezmą w niej udział również przedstawiciele Estonii, Finlandii, Hiszpanii i Francji. Samoloty dwóch ostatnich państw stacjonują czasowo na Litwie i w Estonii w ramach misji NATO Baltic Air Policing. Mimo bliskiego sąsiedztwa będą to pierwsze wspólne ćwiczenia sił powietrznych Szwecji i Estonii od czasu odzyskania niepodległości przez republikę bałtycką.

Razem z ośmioma Gripenami do Ämari przybyło około 100 ludzi personelu naziemnego. W czasie ćwiczeń loty będą wykonywane przez całą dobę i będą realizowane głównie w szwedzkiej przestrzeni powietrznej, ale myśliwce będzie można zobaczyć również nad terytorium Estonii. Łącznie w manewry zaangażowanych będzie 3500 szwedzkich żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Zobacz też: Estonia dołączyła do operacji „Barkhane”

(leta.lv)

Maciej Hypś, Konflikty.pl