Przedstawiciele Airbus Helicopters przekazali francuskiej marynarce wojennej szesnasty już śmigłowiec morski NH90 NFH (NATO Frigate Helicopter). Do uroczystości doszło w zakładach producenta w Marignane, położonych na południu Francji. Transakcję sfinalizowali przedstawiciele francuskiej agencji zamówień obronnych (Direction générale de l’armement, DGA) i marynarki wojennej Francji (Marine Nationale).

Zamówione przez Marine Nationale śmigłowce NH90 NFH używane są do przeprowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych, antyterrorystycznych, w szczególności zwalczania piratów na morzu, i zwalczania okrętów podwodnych. Obecnie we francuskim lotnictwie morskim istnieją dwa związki taktyczne wykorzystujące NH90: Flottille 31F w Hyères (południowo-wschodnia Francja) i Flottille 33F w Lanvéoc-Poulmic (Bretania). Nowo przekazany śmigłowiec będzie podporządkowany dowództwu tej pierwszej.

Paryż zamówił w sumie dwadzieścia siedem wiropłatów NH90 NFH. Pierwszy wiropłat tego typu trafił do francuskiej marynarki wojennej w maju 2010 roku. Wówczas nie mógł wykonywać operacji ZOP. Gotowość do wykonywania tych misji osiągnął w lutym 2013 roku, głównie poprzez zdolność do odpalania torped MU90.

Od tego czasu używany był do ochrony grupy lotniskowcowej oraz francuskich okrętów podwodnych przenoszących pociski balistyczne. Od marca ubiegłego roku załoga śmigłowca może prowadzić samodzielne misje patrolowe, wykrywać wrogie okręty podwodne i niszczyć je za pomocą lekkich torped MU90.

We wrześniu 2015 roku Francuzi odebrali piętnasty śmigłowiec NH90 NFH. Był to również pierwszy w docelowej konfiguracji wyposażenia (final radar configuration). Wiropłat wyposażono w ulepszony sonar zdolny do wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych oraz system generowania cyfrowych map pozwalający na zaplanowanie i wykonywania operacji.

Obecne użycie bojowe francuskich Caimanów ogranicza się do trzech maszyn. Dwa wspomagają lotniskowcową grupę bojową Charlesa de Gaulle’a na wodach Zatoki Perskiej. Jeden operuje z pokładu fregaty przeciwlotniczej typu Horizon, Chevalier Paul (D621), drugi zaś NH90 z fregaty Aquitaine typu FREMM. Trzeci wiropłat znajduje się na Provence, również fregacie typu FREMM, która niedawno zakończyła ćwiczenia ZOP prowadzone z okrętami typu Scorpène należącymi do malezyjskiej marynarki wojennej: Tunku Abdul Rahman i Tun Razak.

Zobacz też: Piętnasty NH90 NFH dla francuskiej marynarki

(navyrecogition.com; fot. Arnaud Lambert, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)