28 lipca w petersburskiej Stoczni Admiralicji odbyła się uroczystość położenia stępki pod dwa z sześciu okrętów podwodnych projektu 636.3 Warszawianka dla Floty Oceanu Spokojnego. W ceremonii symbolicznego rozpoczęcia budowy jednostek Pietropawłowsk-Kamczatskij i Wołchow udział wzięli gubernator Obwodu Leningradzkiego Aleksandr Drozdienko i wiceminister obrony Jurij Borisow, który podkreślił, że stocznia jest gotowa zbudować okręty w mniej niż trzy lata.

Dyrektor generalny stoczni Aleksander Buzakow powiedział, że Pietropawłowsk-Kamczatskij zostanie przekazany rosyjskiej marynarce do listopada 2019 roku, zaś ostatni z serii sześciu okrętów – w 2022 roku. Jednostki projektu 636.3 pływające po Pacyfiku będą dysponować pociskami z rodziny Kalibr, w tym przeciwokrętowymi 3M-54 i 3M-541 oraz manewrującymi 3M-14 Kalibr-PŁ (zobacz: Kalibry na okrętach podwodnych projektu 971?).

Rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło sześć Warszawianek dla Floty Oceanu Spokojnego we wrześniu podczas forum wojskowo-technicznego Armija 2016. Zamówienie ma zostać zrealizowane w latach 2019–2022. Obecnie w służbie znajdują się cztery okręty projektu 636, wszystkie we Flocie Czarnomorskiej.

Noworossijsk i Rostow-na-Donu zostały przyjęte odpowiednio w sierpniu i grudniu 2014 roku, zaś Starij Oskoł i Krasnodar w lipcu i listopadzie ubiegłego roku. Z kolei piąty, Wielikij Nowgorod, trafił do służby w październiku 2016 roku, zaś szósty okręt projektu 636.3 – Kołpino – w linii pojawił się miesiąc później.

Zobacz także: Maroko zainteresowane rosyjskim uzbrojeniem

(navyrecognition.com)

materiały prasowe Admirałtiejskije Werfi