Media na Sri Lance poinformowały, że Kolombo jest zainteresowane zakupem sześciu poindyjskich myśliwców Su-30K, które obecnie przechowywane są na Białorusi. Według bieżących informacji rozmowy przedstawicieli lokalnych sił powietrznych i rządowego przedsiębiorstwa Lanka Logistics and Technologies Limited z szefostwem korporacji Irkut i 558. Lotniczego Zakładu Remontowego w Baranowiczach odbywały się w dniach 2–4 listopada 2016 roku.

Wbrew pozorom kupno tych myśliwców przez Sri Lankę nie jest sprawą oczywistą. Zakusy na nie ma również Angola, która już negocjuje z Rosją. Do tej pory Moskwa sprzedała dwanaście poindyjskich samolotów Su-30K do Angoli.

Lankijskie plany pozyskania myśliwców przybrały już postać opery mydlanej. Wcześniej rozpatrywano kandydaturę JF-17 i Tejasów. W przypadku tych pierwszych prezydenci Pakistanu i Sri Lanki podpisali nawet porozumienie, ale do finalizacji nie doszło, gdyż w transakcję wtrąciły się Indie. Nowe Delhi skierowało do Kolombo notę dyplomatyczną dyskredytującą możliwości JF-17. Wskutek tego Sri Lanka wycofała się z planowanych zakupów (zobacz: Sri Lanka: JF-17 – nie, Tejas – być może).

W lutym 2017 roku informowano, że kupno fabrycznie nowych samolotów może napotkać kolejne problemy, do politycznych bowiem dołączyły finansowe. Spadek budżetowych nakładów na obronę z 2,4 miliarda dolarów w 2016 roku do 1,9 miliarda w 2017 roku postawił zakup myśliwców pod dużym znakiem zapytania. Pomału oczywiste staje się, że Sri Lanka będzie w stanie pozwolić sobie jedynie na pozyskanie starszych samolotów, ale wyremontowanych i być może zmodernizowanych. Kolombo ma już nóż na gardle i skazane jest na szybki wybór tanich samolotów.

Według najnowszych informacji sprzedaż samolotów realizowana będzie dzięki linii kredytowej udzielonej przez Rosję. Uzgodnienia w tej sprawie miały zapaść podczas ostatniej wizyty prezydenta Sri Lanki Maithripala Sirisena w Moskwie. Umowa kredytu ma być sfinalizowana do końca 2017 roku. Dzięki niej Lankijczycy otrzymają 400 milionów dolarów. Będzie to druga rosyjska pożyczka, pierwszej udzielono bowiem siedem lat temu.

Zobacz też: Rosjanki będą pilotami wojskowymi

(slguardian.org, defenseworld.net)

US Air Force / Tech. Sgt. Keith Brown