Według pakistańskiego dziennika 92NewsHD Sri Lanka może stać się pierwszym nabywcą wielozadaniowego chińsko-pakistańskiego myśliwca JF-17 Thunder. Zgodnie z raportem rząd w Kolombo złożył już oficjalny wniosek dotyczący zakupu od osiemnastu do dwudziestu czterech samolotów tego typu, a oferta miała zostać zaakceptowana. Do finalizacji miało dojść w zeszłym tygodniu podczas 51. Międzynarodowego Salonu Lotniczego w Paryżu. Tym samym Sri Lanka miałaby być pierwszym importerem JF-17. Zgodnie z rzekomą umową pakistańskie ministerstwo obrony rozpoczęłoby dostawy myśliwców w 2017 roku.

Tajwańska strona internetowa Want China Times, cytując wspomnianą wiadomość, poinformowała również, że równolegle z przygotowaniem się do dostaw na Sri Lankę producenci myśliwców wytężą prace nad promocją w innych krajach. Swojego czasu głośno było o sprzedaży samolotów JF-17 argentyńskim, nigeryjskim i bułgarskim wojskom lotniczym.

Pogłoski o tym, że Sri Lanka może być pierwszym zagranicznym użytkownikiem JF-17, pojawiły się na początku tego miesiąca, kiedy na oficjalnej stronie Sił Powietrznych Sri Lanki pojawiły się zdjęcia przedstawiające makietę JF-17. Rzecznik prasowy wojsk lotniczych Sri Lanki, podpułkownik Gihan Seneviratne powiedział miejscowym dziennikarzom Daily Mirror, że Pakistan i Chiny informowały rząd o dostępności myśliwca na wniosek Kolombo. Wojska lotnicze, a także rząd, nie podjęły jednak ostatecznej decyzji o ich zakupie.

(airrecognition.com; fot. Shimin Gu, GNU Free Documentation License, Version 1.2 , via Wikimedia Commons)

Shimin Gu, GNU Free Documentation License, Version 1.2 , via Wikimedia Commons