Przed sądem federalnym w Alexandrii w stanie Wirginia zakończył się proces przeciwko zamieszkałemu w Stanach Zjednoczonych byłemu pułkownikowi somalijskich sił zbrojnych Yusufowi Abdiemu Alemu. Sąd orzekł, iż Farhan Tani Warfaa był torturowany i postrzelony przez Alego w 1987 roku, i nakazał byłemu oficerowi wypłatę odszkodowania w wysokości 500 tysięcy dolarów.

Pułkownik, jako zwolennik obalonego reżimu Mohammeda Siada Barrego, uciekł z Somalii i w 1992 roku został odnaleziony w Kanadzie, gdzie pracował jako ochroniarz w Toronto. Wydalono go z kraju z powodu „poważnych naruszeń praw człowieka”. W 1996 roku znalazł się w Stanach Zjednoczonych. Tamtejszy Departament Bezpieczeństwa Krajowego, powołując się na ochronę prywatności, odmówił udzielenia komentarza w sprawie tego, jak osoba oskarżana o zbrodnie mogła nieniepokojona wjechać do USA.

Po przyjeździe do Stanów Zjednoczonych Yusuf Abdi Ali znalazł pracę jako ochroniarz na międzynarodowym lotnisku Waszyngton-Dulles. Niebawem jednak wyjechał do Wirginii i zmienił profesję, szukając szczęścia jako kierowca. Szybko znalazł pracę w Lyfcie i Uberze, gdzie mógł poszczycić się wysoką średnią ocen od pasażerów – 4,89.

Obie firmy weryfikują przeszłość kierowców, korzystając z systemu Checkr, jednak tylko w oparciu o dane dotyczące zarzutów karnych, a nie wytoczonych procesów cywilnych. Gdy do przedsiębiorstw dotarły informacje dotyczące przeszłości Alego, obie umowy rozwiązano.

Podczas służby w somalijskich siłach zbrojnych Yusuf Abdi Ali znany był z okrucieństwa i zyskał przydomek Pułkownik Wrona (Tukeh). Wielu świadków zeznało, iż osobiście wydawał wyroki śmierci i nadzorował tortury.

Zobacz też: Somalijski minister nie żyje – wzięto go za terrorystę

(bbc.com, nytimes.com; na fot. badanie jednej ze zbiorowych mogił z czasów dyktatury Siada Barrego)

Alison Baskerville, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International