Podczas zorganizowanej w Stuttgarcie konferencji, w której udział wzięli przedstawiciele amerykańskiego Dowództwa Afrykańskiego i czterdziestu szefów resortów obrony krajów afrykańskich, głównym tematem rozmów pozostawała sytuacja Somalii. Według głównodowodzącego siłami AMISOM generała dywizji Osmana Noura Soubagleha, somalijskie siły zbrojne nie są odpowiednio przygotowane na planowane na rok 2018 wyjście sił Unii Afrykańskiej z kraju.

Oddziały stacjonujące obecnie w Rogu Afryki muszą, zdaniem generała, skupić się na dwóch najważniejszych kwestiach – intensywnym szkoleniu somalijskich żołnierzy i zdecydowanych operacjach wymierzonych w Asz-Szabab. Przedstawiciel Unii Afrykańskiej do spraw Somalii Francisco Madeira zwrócił również uwagę na konieczność usprawnienia działania miejscowych służb specjalnych a w szczególności wywiadu.

W szersze wsparcie dla rządu w Mogadiszu włączyły się również Stany Zjednoczone. Oprócz przyznania amerykańskim żołnierzom większej samodzielności Waszyngton zdecydował się także na wysłanie misji szkoleniowej składającej się z czterdziestu członków 101. Dywizji Powietrznodesantowej.

(stripes.com)

AMISOM Public Information/ Tobin Jones