Rząd somalijski rozpoczął próby nawiązania szerszej współpracy międzynarodowej w celu pokonania Asz-Szabab. Mogadiszu prowadzi rozmowy z Arabią Saudyjską i Sudanem, licząc na wsparcie zarówno technicznie, jak i finansowe mające przyczynić się do skuteczniejszej walki z ekstremistami.

W wydanym w środę 4 października komunikacie prezydent Sudanu Omar Bashir oświadczył, że jest gotów do większego zaangażowania we współpracę z Somalią. Prezydenci obu krajów wspólnie stwierdzili konieczność rewizji przyjętych do tej pory ram walki z terrorystami. Podczas spotkania podpisano również szereg porozumień gospodarczych. Władze w Chartumie biorą udział w szeregu działań mających na celu stabilizację sytuacji w Rogu Afryki. Do najpoważniejszych należy udział w druku somalijskiej waluty.

Somalijski prezydent odbył również podróż do Rijadu. W wyniku rozmów Arabia Saudyjska przekazała Mogadiszu pomoc finansową w wysokości 50 milionów dolarów. Minister informacji Somalii Abdirahman Omar Osman, dziękując za wsparcie, określił stosunki łączące oba kraje jako głębokie i braterskie. Decyzja podjęta przez Saudyjczyków mogła być próbą wywarcia presji na Mogadiszu w obliczu kryzysu dyplomatycznego wokół Kataru.

Arabia Saudyjska pozostaje jednym z najważniejszych partnerów handlowych Somalii. Z tego powodu obserwatorzy spodziewali się, że Mogdiszu szybko stanie po stronie Rijadu w kryzysie wokół Kataru. Według nieoficjalnych informacji Doha przekazała znaczne wsparcie dla somalijskiego prezydenta podczas kampanii wyborczej. Z perspektywy Katarczyków utrzymanie dostępu do przestrzeni powietrznej nad terenami kontrolowanymi przez Mogadiszu dla Qatar Airways pozostaje kluczowe.

Zobacz też: Zambia wysyła policjantów do Somalii

(theeastafrican.co.ke, af.reuters.com)

AMISOM Public Information