Przedsiębiorstwo Hindustan Aeronautics Limited ogłosiło, że 6 września odbył się dziewiczy lot lekkiego śmigłowca wielozadaniowego LUH (Light Utility Helicopter). Maszyna wystartowała o godzinie 12.10 czasu lokalnego z przyzakładowego lotniska w Bengaluru i spędziła w powietrzu piętnaście minut.

Śmigłowiec LUH bardzo długo czekał na oblot. W listopadzie ubiegłego roku zapowiadano, że LUH wzniesie się w powietrze jeszcze w roku 2015. Według oficjalnych informacji pierwszy lot przebiegł bez zarzutu, ale nie ujawniono żadnych szczegółowych informacji na ten temat. Teraz rozpocząć się ma cykl porób w locie przygotowujący LUH-a do wprowadzenia do służby w indyjskich wojskach lotniczych.

Śmigłowiec napędzany jest silnikiem Safran HE Ardiden-1U. Według producenta ma zasięg 350 kilometrów i pułap praktyczny 6500 metrów, stosunkowo duży jak na śmigłowiec, ponieważ LUH ma działać w obszarach wysokogórskich (zobacz też: Najwyższe pole bitwy świata). Indyjskie wojska lotnicze i lądowe planują kupić 187 LUH-ów. HAL zamierza produkować je także na eksport.

(janes.com, indiatimes.com; fot. HAL)