Słowackie ministerstwo obrony poinformowało, że zdecydowanie popiera pozyskanie osiemdziesięciu jeden kołowych transporterów opancerzonych Vydra w układzie 8×8. W przyszłym tygodniu rozpoczną się międzyresortowe konsultacje w tej sprawie. Ministerstwo obrony skieruje oficjalny wniosek do rządu.

Prototyp pojazdu, który skonstruowano na bazie zmodernizowanych fińskich AMV, niedawno przeszedł pozytywnie dodatkowe testy poligonowe. Wcześniej zaliczył testy producenta i podstawowe testy poligonowe. Vydry służyć będą w słowackich siłach zbrojnych w kilku wariantach, w tym kołowego bojowego wozu piechoty, wozu dowodzenia, ambulansu, wozu zabezpieczenia technicznego.

Minister obrony Słowacji Peter Gajdoš podał do wiadomości publicznej, że transporter Vydra pochodzący z produkcji seryjnej będzie kosztować 3,33 miliona euro. Globalna wartość kontraktu wyniesie 417 milionów euro – wliczać się w nią będzie pozyskanie prototypu, a także wsparcie materiałowo-techniczne, amunicja i zapewnienie odpowiedniej infrastruktury.

W program budowy pojazdów będzie zaangażowanych szesnaście przedsiębiorstw słowackich i jedno z Czech. Według szacunków resortu dzięki temu (oraz programowi zakupu dwudziestu pięciu armatohaubic Zuzana 2 kalibru 155 milimetrów) na Słowacji powstanie blisko 800 nowych miejsc pracy. Bratysława podkreśla, że większość komponentów wozu będzie produkowana na Słowacji, gdzie również będzie odbywał się montaż końcowy.

Pojazd wyposażono w zdalnie sterowaną wieżę Turra 30 uzbrojoną w armatę automatyczną 2A42 kalibru 30 milimetrów, karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra i dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M113 Konkurs. Inną propozycją jest montaż wieży z armatą Mk 44 Bushmaster II, karabinem maszynowym FN Minimi i Spike’ami.

Pozyskanie wozów Vydra wpisuje się w szeroki program modernizacji słowackich wojsk lądowych, który ma na celu zastąpienie przestarzałego sprzętu pamiętającego jeszcze czasy sowieckie. Jego założenia zaakceptowano w maju 2017 roku, zaś w listopadzie Słowacy i Finowie zawarli z przedsiębiorstwem Patria porozumienie co do wspólnego pozyskania pojazdów dla sił zbrojnych.

Resort obrony ma nadzieję, że pojazdy, a przynajmniej większość z nich, uda się wprowadzić do służby w latach 2019–2024.

Zobacz też: Excalibur Army pokazała nową wersję haubicy Eva

(informacja prasowa)

Ministerstwo obrony Słowacji