Ministerstwo obrony Singapuru zawarło kontrakt z niemieckim koncernem ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) na budowę dwóch kolejnych okrętów typu 218SG. Prototypowa para już powstaje w stoczni w Kilonii.

Podpisana w 2013 roku umowa na pierwsze dwa U-Booty obejmuje również szkolenie załóg i wsparcie logistyczne. Wart 1,6 miliarda euro kontrakt zawierał opcję na kolejne dwie jednostki, aczkolwiek nie ujawniono wartości poszerzonego zamówienia. Prototypowy okręt ma zostać przekazany odbiorcy w roku 2021, drugi rok później, a dwa ostatnie w 2024.

Typ 218SG to wersja rozwojowa typu 214 (na zdjęciu), przystosowana do wysokich wymagań singapurskiej marynarki wojennej. Większość danych dotyczących okrętów pozostaje niejawna. Wiadomo, że zmiany obejmują między innymi zastosowanie nowoczesnych systemów walki oraz napędu niezależnego od powietrza. W projekcie miano zastosować innowacyjne metody i koncepcje, zmierzające do usprawnienia eksploatacji jednostek, szkolenia załóg oraz optymalizacji kosztów.

Cztery okręty typu 218SG dołączą do dwóch eksploatowanych już jednostek typu Archer i zastąpią sukcesywnie wycofywane okręty typu Challenger. Wybór ofert TKMS jest interesujący, jako że do tej pory Singapur kupował okręty podwodne w Szwecji.

(naval-technology.com)

Pedro Vilela na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic