Government shutdown, czyli zawieszenie pracy wielu amerykańskich agencji i urzędów federalnych z powodu braku uchwalenia budżetu, odbija się negatywnie na amerykańskim eksporcie uzbrojenia. Potencjalnie może to wpłynąć poważnie na całoroczne wyniki eksportu tej branży.

– Mówiąc szczerze, kilka ostatnich tygodni cofnęło nasze prace w kwestii programu Foreign Military Sales – powiedziała Andrea L. Thompson, podsekretarz stanu do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego. – Ponieważ nie możemy pracować, powstała pewna luka i będziemy musieli pracować bardzo ciężko, aby osiągnąć rezultat taki jak w zeszłym roku.

Procedura Foreign Military Sales wymaga, aby Departament Stanu ocenił każdą transakcję przed jej ewentualnym zaakceptowaniem i notyfikowaniem w senacie. Z powodu zawieszenia pracy urzędnicy jednak od kilku tygodni nic nie robią i poszczególne transakcje nie mogą zostać zrealizowane. A administracja prezydenta Donalda Trumpa uczyniła z eksportu uzbrojenia jeden z kluczowych elementów swojego programu proeksportowego i wsparcia amerykańskiego przemysłu.

Niedawno uchwalono nowe przepisy ułatwiające eksport uzbrojenia do sprawdzonych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Część transakcji nie będzie już musiała być realizowana poprzez Foreign Military Sales, ale jako zwykłe komercyjne umowy handlowe. Te wymagają znacznie mniej biurokracji. Dalsze zachęty do kupowania amerykańskiej broni obejmują zmniejszenie prowizji i obniżenie kosztów transportu uzbrojenia – te usprawnienia są jeszcze procedowane.

Jesienią 2018 roku Thompson szacowała, że w 2019 roku eksport amerykańskiego uzbrojenia powinien mieć wartość około 55,6 miliarda dolarów, jednak z powodu zamknięcia urzędów od kilku tygodni nie powstają żadne nowe wnioski dotyczące procedury Foreign Military Sales. Thompson ma nadzieję, że dzięki poluzowanym przepisom uda się nadrobić część opóźnień w dalszej części roku.

Z kolei przewodniczący związku przemysłu lotniczego Eric Fanning alarmował, że z powodu zamknięcia urzędów firmy nie mogą występować o licencje eksportowe, co opóźni dostawy już zakontraktowanego sprzętu. Dodał, że spotkania z interesariuszami są odwoływane, a klienci, którzy chcieliby kupić amerykańskie uzbrojenie, nie mają się do kogo zwrócić.

Zobacz też: Airbus ostrzega przed skutkami brexitu

(defensenews.com)

Coolcaesar, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported