Siły zbrojne Senegalu pokazały kilka nowych opancerzonych pojazdów Oncilla podczas parady z okazji pięćdziesiątej siódmej rocznicy odzyskania niepodległości. W uroczystościach, które odbyły się w Dakarze 4 kwietnia, wzięli udział prezydent Macky Sall i inni członkowie najwyższych władz republiki. Ocenia się, że wydarzenie zgromadziło 3800 żołnierzy i członków organizacji paramilitarnych, a także 1800 cywilów. Senegal świętował wyzwolenie się spod panowania francuskiego w dniu 4 kwietnia 1960 roku.

Oncilla jest lekkim kołowym transporterem opancerzonym zbudowanym firmę Lacenaire Limited z siedzibą na Cyprze. Wywodzi się z pojazdu Dozor-B opracowanego przez ukraińskie Charkowskie Biuro Konstrukcyjne im. Morozowa. Oncillę wyposażono w silnik wysokoprężny IVECO NEF 4 ENTC o mocy 209,5 konia mechanicznego, automatyczną skrzynię biegów Allison 1000 z sześcioma biegami do przodu i jednym wstecznym. Dzięki temu może poruszać się z maksymalna prędkością 120 kilometrów na godzinę po drogach utwardzonych. Na jednym baku paliwa jest w stanie przejechać około 750 kilometrów.

Zastosowana stal pancerna zapewnia wytrzymałość na trafienia pociskami przeciwpancernymi kalibru 7,62 milimetra, co odpowiada poziomowi 2 według normy STANAG 4569. Po wzmocnieniu opancerzenia dodatkowymi osłonami uzyskuje się ochronę przed ostrzałem z pocisków kalibru 12,7 milimetra (poziom 3 według normy STANAG 4569).

Zobacz też: Ukraińska armia zamawia Dozory-B

(sunugambia.com; africanleadership.co.uk)

Maciej Hypś, konflikty.pl